|
Układ ruchu
Dodał admin, 2008-06-11 Autor / Opracowanie: Dominika Bańkowska
Bierny układ ruchu poruszany jest przez mięśnie szkieletowe, stanowiące czynny układ ruchu. Ruch zachodzi dzięki skurczowi włókien mięśniowych, które należą do tkanki mięśniowej.
W stawie promieniowo-nadgarstkowy m odwodzi, zgina dłoniowo. Odwodzi i odprowadza kciuk w stawie nadgarstkowo-śródręcznym I.
5. Mięsień prostownik krótki kciuka (musculus eoctensor pollicis brevis) Przyczepia się do błony międzykostnej, powierzchni tylnej kości promieniowej i dochodzi do podstawy paliczka bliższego kciuka. Czynność: Prostuje kciuk w stawie śródręczno-paliczkowym. Odwodzi kciuk i dłoń. 6. Mięsień prostownik długi kciuka (musculus eoctensor pollicis longus} Rozpoczyna się na 1/3 środkowej tylnej powierzchni kości łokciowej i błonie międzykostnej przedramienia i dochodzi do podstawy paliczka dalszego kciuka. Czynność: Słaby prostownik stawu promieniowo-nadgarstkowego; prostuje kciuk we wszystkich jego stawach; przywodzi kciuk, współpracując z mięśniem międzykostnym grzbietowym I.
7. Mięsień prostownik wskaziciela (musculus eztensor indicis) Rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości łokciowej i błonie międzykostnej przedramienia poniżej przyczepił mięśnia prostownika długiego kciuka; łączy się ze ścięgnem dla wskaziciela od prostownika palców i kończy w rozcięgnie grzbietowym wskaziciela. Czynność: Prostuje wskaziciel; w stawie promieniowo-nadgarstkowym prostuje i odwodzi w stronę promieniową. Po stronie grzbietowej na nadgarstku powstaje troczek prostowników (tzw. liga-mentum carpi dorsale}. Biegnie on z bocznej powierzchni kości promieniowej do wyrostka rylcowatego kości łokciowej, do kości grochowatej i kości trójgranistej. Od tego troczka w głąb przedramienia odchodzą przegrody tworzące przedziały włókni-sto-kostne, tzw. przedziały prostowników. Ścięgna mięśni przechodzące w kanałach są otoczone przez pochewki maziowe ścięgien.
MIĘŚNIE MIEDNICY Mięśnie miednicy dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Do mięśni wewnętrznych należy mięsień biodrowo-lędźwiowy (musculus iliopsoas). Składa się on z mięśnia lędźwiowego większego (musculus psoas major), mięśnia lędźwiowego mniejszego (musculus psoas minor) i mięśnia biodrowego (musculus iliacus). 1. Mięsień biodrowy (musculus iliacus) Leży w dole biodrowym na przestrzeni od grzebienia biodrowego do obu kolców biodrowych przednich i kresy granicznej; kończy się wspólnym ścięgnem na krętarzu mniejszym. 2. Mięsień lędźwiowy większy (musculus psoas major) Zbudowany jest z dwóch warstw: powierzchownej, która przyczepia się do powierzchni bocznych trzonów kręgów Thl2-L4, a warstwa głęboka przyczepia się do wyrostków żebrowych kręgów L1-L5 (pomiędzy obu warstwami znajduje się część splotu lędźwiowego). Wspólnie z mięśniem biodrowym przyczepia się do krętarza mniejszego. 3. Mięsień lędźwiowy mniejszy (musculus psoas minor) Rozpoczyna się na trzonach kręgów Thl2 i LI; jego włókna wytwarzają ścięgno kończące się w powięzi biodrowej. Unerwienie: Wszystkie trzy składowe są unerwione ruchowo przez gałęzie krótkie ze splotu lędźwiowego oraz gałęzie nerwu udowego (nerous femoralis). Czynność: Mięsień biodrowo-lędźwiowy silnie zgina staw biodrowy, przywodzi i obraca na zewnątrz; jednostronny skurcz zgina kręgosłup lędźwiowy do boku, współpracując z mięśniami skośnymi tej samej strony. Przy ustalonych kończynach dolnych lub w położeniu na plecach, mięśnie obu stron współpracują z mięśniami prostymi brzucha przy podnoszeniu kończyny dolnej lub zgięciu tułowia do przodu. Mięsień lędźwiowy mniejszy napina powięź biodrową i łuk biodrowo-grzebieniowy (arcus iliopectineus), chroniąc nerw udowy przed uciskiem. Mięśnie zewnętrzne miednicy układają się w trzy warstwy: Warstwa powierzchowna - mięsień pośladkowy wielki (musculus gluteus maocimus) i mięsień napinacz powięzi szerokiej (musculus tensor fasciae latae). Warstwa środkowa - mięsień pośladkowy średni (musculus gluteus medius) i mały (musculus gluteus minimus). Warstwa najgłębsza - mięsień gruszkowaty (musculus piriformis), mięśnie bliźniacze (musculi gemelli), mięsień zasłaniacz wewnętrzny (musculus obturator internus), mięsień zasłaniacz zewnętrzny (musculus obturator extemus) i mięsień czworoboczny uda (musculus ąuadratus femoris).
|