|
Makroekonomia
Dodał admin, 2008-06-18 Autor / Opracowanie: Weronika Żórawska
Mikroekonomia zajmuje się badaniem problemu gospodarowania na poziomie rynków poszczególnych produktów i podmiotów gospodarczych.
Makroekonomia analizuje zjawiska związane z procesem gospodarowania całych społeczeństw. Stara się ona wyjaśnić: dlaczego i w jaki sposób rozwija się i zmienia gospodarka w miarę upływu czasu; jakie warunki powinny być spełnione aby gospodarka osiągnęła równowagę gospodarczą; dlaczego dochodzi do nadwyżki lub niedoboru w gospodarce? Inflacja jest to wzrost przeciętnego poziomu cen w danym czasie, któremu nie towarzyszy wzrost jakości produkowanych dóbr i usług. Bezrobociem określamy zjawisko, gdy w gospodarce występuje pewna liczba osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy i jednocześnie nie mających zatrudnienia. Bilans płatniczy jest to zestawienie transakcji danego kraju zawieranych pomiędzy nim a zagranicą dotyczących przepływu dóbr, usług, dochodów (przepływy bieżące) i aktywów finansowych (przepływy kapitałowe i finansowe) w danym czasie. Poszczególne kraje osiągają w rzeczywistości nadwyżkę lub deficyt w bilansie płatniczym.
Ruch okrężny dochodów w gospodarce 2 – podmiotowej Funkcjonują dwa rodzaje podmiotów gospodarczych: gospodarstwa domowe i firmy (przedsiębiorstwa). Gospodarstwa domowe są właścicielami zasobów, które udostępniają firmom. Firmy wykorzystują te zasoby produkcyjne, wytwarzając z nich dobra i usługi. W zamian za wykorzystane zasoby firmy wypłacają gospodarstwom domowym dochody. Te otrzymane przez gospodarstwa dochody są więc dla firm kosztami. Gospodarstwa domowe przekształcają je w wydatki konsumpcyjne, czyli na dobra i usługi zaspokajające potrzeby członków tych gospodarstw. Każde gospodarstwo planuje swoje wydatki konsumpcyjne. Ale na rzeczywiste wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych składają się wydatki planowane i nieplanowane, które muszą być dokonane w sytuacjach niespodziewanych, np. naprawa pralki czy samochodu. Produkty konsumpcyjne nabywane są przez gospodarstwa domowe w przedsiębiorstwach. Pieniądze, które zostały wypłacone przez firmy gospodarstwom domowym jako dochody, wróciły zatem do firm jako zapłata za nabyte dobra i usługi. W gospodarce krążą więc w jedną stronę strumienie zasobów oraz dóbr i usług, a w drugą stronę pieniądze w postaci wypłaconych dochodów i wydatków. Obieg pieniężny w gospodarce jest odzwierciedleniem obiegu rzeczowego i występuje w gospodarce tylko wtedy, gdy alokacja zasobów i samej produkcji odbywa się za pośrednictwem pieniądza.
Rozmiary działalności gospodarczej w skali makro mogą być mierzone 3 sposobami: • dochodów czynników produkcji; • wartości wytworzonych dóbr i usług; • wydatków na dobra i usługi. Wyniki szacunków rozmiarów działalności gospodarczej powinien być ten sam, niezależnie od przyjętego sposobu liczenia, natomiast wartość wyprodukowanych dóbr i usług musi być równa wydatkom na nie. Z kolei te wydatki muszą być równe dochodom czynników produkcji przy założeniu, że w całości są one przeznaczane na zakup dóbr i usług.
|