link gyûjtemény


│  Główna │  Logowanie  │  Rejestracja  │  Drukarnia  │ 
Biznes i ekonomia          Edukacja          Inne          Internet          Komputery          Nauka i technika          Nieruchomości          Rozrywka          Telekomunikacja          Turystyka          Zdrowie i uroda         


    Directory  Własna firma

    

Układ ruchu

Dodał admin, 2008-06-11 Autor / Opracowanie: Dominika Bańkowska

Bierny układ ruchu poruszany jest przez mięśnie szkieletowe, stanowiące czynny układ ruchu. Ruch zachodzi dzięki skurczowi włókien mięśniowych, które należą do tkanki mięśniowej.


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


2. Mięsień dwugłowy ramienia (musculus biceps brachii} Głowa długa (caput longum) przyczepia się do guzka nadpanewkowego łopatki (tuberculum supraglenoidale) i obrąbka stawowego (labrum glenoidale); głowa krótka (caput breve) przyczepia się do wyrostka kruczego łopatki. Przyczep dalszy znajduje się na guzowatości kości promieniowej (tuberositas radii), a część włókien przechodzi w rozcięgno przyczepiające się do powięzi łokciowej (aponeurosis musculi bicipitis brachii).
Czynność:
W stawie ramiennym zgina, ponadto głowa długa odwodzi i obraca do wewnątrz, a głowa krótka przywodzi; w stawie łokciowym cały mięsień zgina i odwraca przedramię (najsilniej!!!), napina powięź przedramienia.
3. Mięsień ramienny (musculus brachialis}.
Rozpoczyna się na przegrodzie międzymięśniowej bocznej i przyśrodkowej (sep-tum intermusculare brachii mediale et laterale) oraz na przedniej powierzchni 1/2 dolnej kości ramiennej, dochodząc do guzowatości kości łokciowej (tuberositas ulnae).
Czynność:
Zgina przedramię w stawie łokciowym.
GRUPA TYLNA MIĘŚNI RAMIENIA
l. Mięsień trójgłowy ramienia (musculus triceps brachii) Głowa długa (caput longum) przyczepia się do guzka podpanewkowego łopatki; głowa boczna (caput laterale) do powierzchni tylnej kości ramiennej powyżej bruzdy
nerwu promieniowego (sulcus nerui radialis) i do przegrody międzymięśniowej bocznej; głowa przyśrodkowa (caput mediale) do powierzchni tylnej kości ramien-nej poniżej bruzdy nerwu promieniowego (sulcus nerui radialis}, do przegrody międzymięśniowej bocznej i przyśrodkowej; przyczep końcowy znajduje się na powierzchni tylnej wyrostka łokciowego kości łokciowej (olecranon).
Czynność:
Najsilniejszy prostownik w stawie łokciowym; głowa długa jest najsilniejszym prostownikiem ramienia w stawie ramiennym i bardzo silnym przywodzicielem.
2. Mięsień łokciowy (muscuhis anconeus).
Przyczepia się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, więzadła pobocznego promieniowego (ligamentum collaterale radiale) i górnego odcinka powierzchni tylnej trzonu kości łokciowej.
Czynność:
Prostuje w stawie łokciowym, zapobiega wpuklaniu się torebki stawowej.
Unerwienie:
Nerwy podłopatkowe (nervi infrascapulares), często nerw piersiowo-grzbieto-wy (nervus thoracodorsalis).
    Losowe artykuły 

Klasyfikacja tworzyw sztucznych
Próby takiej klasyfikacji podejmowano od dawna, przyjmując różne kryteria podziału. Przy każdej klasyfikacji, jaką próbowano przeprowadzić, wysuwano różne zastrzeżenia.


Historia sieci komputerowej
Historia sieci komputerowych jest złożona. W rozwój sieci w ciągu ostatnich 35 lat było zaangażowanych wielu ludzi z całego świata.

    Artykuły


Analiza rynku wirtualnego na przykładach
Artykuł stanowi próbę przedstawienia sytuacji na rynku na podstawie kilku branż - m.in. opon, oświetlenia, branży ślubnej itp.Odpady
Odpady od wieków towarzyszą człowiekowi. Jednak dopiero w XX wieku stały się prawdziwym problemem. Wynika to z coraz większej ich ilości i negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

    Regulamin          Kontakt        design:    Katalog Firm | Materiały edukacyjne | Prace naukowe   
                                                                                     ww6.    2008.  All rights reserved.